Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Linux i wget

Temat zgłębiłem nieco w czasie instalacji oprogramowania astrometry.net o czym w innym artykule napisze kilka słów. Dla tego oprogramowania potrzeba pobrać przygotowane pliki index , dzięki którym będziemy mogli rozwiązywać obrazy fotograficzne nieba. Rozwiązywanie to jest konieczne dla ustalenia gdzie patrzy nasza kamera. Z grubsza wiadomo, bo celowaliśmy, ale co do współrzędnych środka obrazu, to już nie ma żadnej pewności.

Pobranie tych plików wiąże się ze ściągnięciem z sieci ogromnych ilości danych – około 60 GB. Mimo, że ja mam łącze około 10 Mbitów/s to serwer po pewnym czasie zaczyna zwalniać podawanie plików i temat wyciąga się do wielu godzin pobierania danych. Jak można sobie z tym poradzić?

Warto uruchomić pobieranie ponownie. Ale aby nie pobierać tego co już jest pobrane można przygotować plik z listą plików do pobrania. Ponadto, wiedząc, że będziemy wykonywać zdjęcia określonego formatu i tylko tego formatu, można ograniczyć się do pobrania tylko części plików a nie wszystkich. Przygotowanie wykazu plików wymaga odczytania z serwera zawartości katalogu:

wget http://data.astrometry.net/5000/ links


Otrzymamy w wyniku wydania tego polecenia w konsoli plik o nazwie index.html. Jeśli taki plik będzie istniał program doda do niego cyferkę na końcu by nie nadpisywać już istniejącego pliku. Plik zawiera linki do plików na serwerze.

Teraz musimy wyedytować nasz wykaz. Otwieramy plik index.html w wybranym edytorze (Geany lub Nano) i kasujemy te linki plików, których nie potrzebujemy. Zapisujemy zmiany w pliku i uruchamiamy nasz WGET z opcjami:

wget -i index.html -F -B http://data.astrometry.net/5000/<


W ten sposób pobierzemy tylko to co jest nam potrzebne z całej zawartości katalogu na serwerze. Jeśli konieczne są inne uprawnienia do wykonania polecenia w danej lokalizacji systemu to dodajemy je np: przez dodanie na początku sudo. Pliki będą miały wtedy właściciela w postaci root'a.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,868 unikalne wizyty