Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Nawigacja

Artykuły: Informatyka

Anaconda - jak zrobić ikonkę na pulpicie?
Po instalacji Anacondy na Linux'ie i instalacji Navigatora użytkownikom brakuje ikony na pulpicie. Co prawda to żaden problem jeśli ma się konsolę, ale skoro można to zrobić bez niej, to czemu nie.

ARDUINO - Stacja pogody
Arduino,DHT22,Stacja Pogody Działająca Stacja Pogody na ARDUINO UNOZ potrzeba życiowych wynikła potrzeba wykonania własnej stacji pogody. Na początek powstaje monitorowanie temperatury i wilgotności z prezentacja na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. To tylko przedwstęp tego jak indywidualne potrzeby wiedzy o pogodzie zrealizować można za pomocą własnych pomysłów i dostępnej technologii. Można oczywiście zakupić taka stacje pogody, ale to są określone koszty i nie wyniknie z tego żadna widza dla siebie samego. Czyli Jak To Się Robi?

Arduino zegar na RTC DS3231
Zrobienie zegara z Arduino wymaga wyposażenia go w tzw. RTC - zegar czasu rzeczywistego, który nie tylko będzie precyzyjnie zliczał kolejne sekundy ale i będzie pracował, gdy wyłączymy zasilanie w naszym Arduino. Spośród wielu układów najlepszym okazuje się DS3231, który jest precyzyjny i łatwy w oprogramowaniu. Do tego jest wyposażony w termometr. Możemy więc wyświetlić też temperaturę z jego pomiaru.

Grub Customizer - instalacja na Debianie
Konfiguracja menadżera startowego dla naszych systemów operacyjnych Linux sprawia początkującym i nie tylko początkującym spore problemy. Dobrym rozwiązaniem na początek jest program, który uchroni nas od błędów nim nauczymy się wszystkiego o GRUB'ie jak należy. Takim programem jest Grub Customizer. A jak go zainstalować w najstarszym z Linux'ów - Debianie? Oto porada.

Kostka do gry
Jeśli grywasz w gry planszowe w których korzysta się z kostki do gier to może warto tradycyjna kostkę zastąpić elektroniczną?

Kostka Węża
Pytanie o losowość komputera jest uznawana często za dość dwuznaczne. Bo skoro człowiek zaprogramował go od początku do końca i skonstruował w najdrobniejszych detalach, to gdzie tu może być jeszcze miejsce na przypadek. No to spotkajmy się z Pythonem i zobaczmy.

Linux - identyfikacja sprzętu
Jak zidentyfikować sprzęt w naszym komputerze za pomocą komend w Linux'ie? Oto kilka propozycji.

Linux - komendy - instalacja programów
Instalacja oprogramowania w Linux'ie jest zdecydowanie mniej problematyczna aniżeli w innych oknach. Można się o tym przekonać, gdy nabierze się trochę wprawy w pracy konsolowej, która wbrew pozorom jest łatwiejsza niż przypuszczają początkujący użytkownicy.

Linux i wget
WGET jest bardzo ciekawym narzędziem do pobierania plików w sieci. Na jego temat przeczytamy wiele poradników i przykładów użycia. Chciałbym wtrącić tu jednak małą uwagę w kontekście astronomii.

Linux i zmienna
Jak dodać katalog do zmiennej $PATH ?

Wsadowa zmiana nazw plików
W dalszej części przedstawiam jak zmienić nazwy plików w sposób wsadowy w systemie Linux.

Zegarek w Python'ie
To krótki artykuł. Artykulik. A w nim prosty przepis na zegarek cyfrowy wyświetlany w oknie w trybie graficznym.
31,799,359 unikalne wizyty