Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Maska Bahtinov

slowaKluczowe super cienka maskaMaska Bathinov to w najprostszym ujęciu sposób na ostry obraz na naszych astronomicznych zdjęciach. Ustawienie ostrości to poważny problem przy tak niewielkiej ilości światła z jaką przychodzi nam się zmierzyć przy fotografowaniu gwieździstego nieba.

Jedna z metod ustawiania ostrości układu optycznego teleskopu jest metoda prób i błędów. Ustawiamy teleskop, robimy zdjęcie i sprawdzamy wynik. Ale co zrobić, gdy czas zrobienia zdjęci to kwestia minut? Noc ucieka, prąd w akumulatorze komputera przenośnego się kończy, a jeszcze tyle do zrobienia. Do tego dochodzi jeszcze zmiana właściwości układu z temperaturą sprzętu. No i jeszcze czasami starczy chwila nieuwagi by zaczynać wszytko od nowa.

slowaKluczowe Obrazy gwiazd tworzone przez Maskę - lewy obraz powstaje przy masce ekonomicznej, a prawy przy klasycznejMaska Bathinova to już dość popularna technika wśród amatorów fotografowania nieba. Przy jej pomocy na matrycy powstaje obraz interferencyjny gwiazdy i wszystko co musimy zrobić, to tak ustawić wyciąg teleskopu, by tzw. wąsy były symetryczne i równej długości.

Do poprawnej oceny tej właściwości naszego obrazu testowego możemy posłużyć się specjalnym programem Bahtinov Grabber. Tu całość sprowadza się do takiego ustawienia układu optycznego by program zaakceptował wyniki.

Jak wykazuje praktyka metoda maski jest bardzo precyzyjna. Tam gdzie oko ludzkie akceptowało już wynik na obrazie próbnym, obraz testowy z maski nakazywał jeszcze minimalne korekty ustawienia wyciągu. Podkreślam minimalne, to czasami chodzi o 1/8 obrotu pokrętła wyciągu.

slowaKluczowe Cytowana w tekście ekonomiczna maska wykonana z nitek - i działa slowaKluczowe Wykonana samodzielnie przez Mariusza slowaKluczowe Kupiona w sklepie i zamontowana na telskopach

Do zbudowania maski potrzebujemy drukarki z komputerem by wydrukować wzór, nożyka np. do tapet by wyciąć odpowiednie szczeliny maski, klej trochę kartonu na oprawę. Maskę po wycięciu można oprawić tak jak filtr foliowy do obserwacji Słońca. Ważne jest by jak najdokładniej utrzymać centryczne ustawienie środka maski i układu optycznego. Im dokładniej to zrobimy tym lepszy efekt w przyszłej pracy otrzymamy.

Przy regulacji ostrości starajmy się wybrać do tego jak najjaśniejszą gwiazdę. Po przestawieniu teleskopu na wybrany obiekt możemy robić zdjęcie z takimi samymi ustawieniami. Dla teleskopu i kamery na nim zamontowanej obiekty są w tej samej odległości optycznej.

Maskę możemy oczywiście kupić w sklepie astronomicznym. Razem z przesyłką trochę to kosztuje. Przy dużych aperturach nawet powyżej 100-150zł.

Poniższy film pokazuje jak działa ustawienie ostrości.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,131 unikalne wizyty