Budowanie Teleskopu
Luneta - refraktor: instrukcja jak zbudować samodzielnie prosty teleskop soczewkowy.
F-Chroma z kamerą CCD
Na przykładzie anglojęzycznej wersji opisu tuto-rialu jak wykonać materiał zdjęciowy dla projektu F-Chroma przedstawiono astrofotografię Słońca i jego aktywnych obszarów widocznych w fotosferze.
Kamera AllSKy
W astronomii spotykamy się z częstym problemem obserwacji całego nieba by zarejestrować zjawiska chwilowe jak meteory, satelity i inne. W czasie obserwacji z wykorzystaniem teleskopu nasze zaangażowanie w proces uniemożliwia monitorowanie w zakresie 180 stopni. W przypadku posiadania obserwatorium, nawet niewielkiego potrzebujemy też informacji co dzieje się na niebie w kierunkach na które w danej chwili nie patrzymy – np. zbliżające się chmury, burza czy deszcz. Przy zdalnej obsłudze brak takiej informacji grozi wręcz katastrofą. A czasem chcemy rejestrować zjawiska na niebie, gdy nas nie ma na miejscu lub gdy pogoda uniemożliwia inne obserwacje poza ogólnym przeglądem nieba i zliczaniem meteorów. Do tego celu przyda się nam kamera AllSky – całe niebo w jednym kadrze.
Księżyc - astrofotografia cz.1
Rozpoczynamy poradnik o prostej fotografii Księżyca. Często zadawanym pytaniem jest jak to wszystko ogarnąć. Sprzęt, programy, obróbka graficzna, przetworzenie informacji a do tego pogoda. Spięcie tego w całość zawsze sprawia problemy początkującym. Potem tez wcale nie jest łatwiej.
Maska Bahtinov
Ostry obraz w astrofotografii to podstawa. Oto przykład jak zrobić to precyzyjnie z niewielkim nakładem sił i środków
MEADE LS6 - regulacja przekładni
Z biegiem czasu eksploatacji teleskopu MEADE LS6 wykonane z aluminium odlewy i mechanizmy tracą na swoich powierzchniach warstwy smarujące, które trzeba uzupełnić. Objawem niepożądanym jest zawieszanie się mechanizmu regulacji przekładni ślimakowej i pojawiania się luzu w niej. Jej smarowanie i regulacja jest prosta, ale trzeba się do tego odpowiednio zabrać. Po tej obsłudze teleskop będzie działał bez zarzutu u dokładnie.
RagiStax
Opracowanie materiału video planety
Sky Chart
Instalacja SKyChart w Linux'ie
Program astronomiczny wspierający nas w prowadzeniu obserwacji, a do tego współpracujący z naszym sprzętem, od teleskopu począwszy na kopule skończywszy, to marzenie każdego miłośnika astronomii. Posiadacze Linux'a nie są wcale pokrzywdzeni. A wręcz przeciwnie.