Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:07:50

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Na Harcerską Gwiazdę

Sekcja Astronomiczna

Patka-obrazek To nie było zwyczajne spotkanie Sekcji Astronomicznej. Nawet dzień spotkania zmieniliśmy na rzecz tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Ale zacznijmy wszystko od początku.

Zazwyczaj wszelkie przedsięwzięcia planuje się z większym wyprzedzeniem. Tak chociaż by się do nich przygotować. Ale teraz nie było czasu. Członkowie naszej sekcji należą do dość aktywnych ludzi i tak jest z Szymonem. On jest po prostu harcerzem. I tak oto hufiec zorganizował święto latawca. Świętując tym samym odwieczne marzenie człowieka o lataniu w przestworzach, a nawet dalej w kosmosie.


Patka-obrazek Zaproszenie spadło na nas z nienacka. I jak zwykle problemem była pogoda. Szymon szybko porozumiała się ze swoimi przełożonymi druhnami i trak oto w piątek o godzinie 18 doszło do spotkania dwóch grup ludzi o wspaniałych ideach i wielkich duchem umysłach. Z wyjątkiem nielicznych, niestety chorych, członków sekcji wszyscy stawili się na to niecodzienne spotkanie. Poczuliśmy się niezmiernie zaszczyceni, że tylu młodych i wspaniałych ludzi pragnie wraz z nami podziwiać piękno wszechświata na spotkaniu pod gwiazdami.

Sekcja zabrała ze sobą sprzęt o obserwacyjny i udaliśmy się na spotkanie w zespole szkól nr 2 w Żaganiu, gdzie harcerze zorganizowali sobie biwak szkolny połączony z wysłaniem swoich latawcowych konstrukcji w przestworza. Na początek spotkaliśmy się na Sali gimnastycznej gdzie mieli przygotowany nocleg i otworzyliśmy gawędę astronomiczną. Postaraliśmy się przedstawić i wyjaśnić dlaczego i skąd się wzięła nasza pasja oraz czemu ona służy.

Patka-obrazek W drugiej części udaliśmy się w teren by zorganizować stanowiska obserwacyjne nieba i przeprowadzić obserwacje wielu ciekawych obiektów kosmicznych. Pogoda jednak była uparcie niesprzyjająca i po całym dniu względnego słońca, nadciągnęły mgła i chmury. Wieczorem następuje ochłodzenie i przy tak dużej wilgotności niestety musi do tego dochodzić.

Rejon szkoły nie nadawał się do organizacji obserwacji. Halogeny na budynku świeciły prosto w oczy i nie było możliwości wyłączenia ich nawet na chwilę. Na niebie w tych warunkach dało się dostrzec zaledwie kilka jaśniejszych gwiazd.

Druhny szybko wskazały nam szlak na wzgórze Bismarcka gdzie rozpościerała się widok na wschodnio południowa część nieba. Spomiędzy chmur wyłaniała się od czasu do czasu księżyc. Zaskakując z razu wszystkich swoim kolorem i wielkością. Niesamowity widok.

Patka-obrazek Sprawnie przygotowane stanowiska pozwoliły jeszcze nieco wychłodzić się teleskopom, już za chwilę dotarły do nas pierwsze zespoły zainteresowanych niebem harcerzy. W sumie w trzech grupach przyszli zarówno młodsi jak i starsi. A my staraliśmy się opowiedzieć o tym co widzą patrząc na niebo usiane gwiazdami. Pogoda sprawiła, że każdy widział co innego. Po prostu chmury przykrywały częściowo niebo i przemieszczając się pozwalały obserwować różne fragmenty naszej galaktyki. Najmłodsi mieli okazję pierwszy raz odnaleźć Gwiazdę Polarną co nie byłoby tak łatwe gdyby nie nasza obecność.

Patka-obrazek Wszyscy byli zaskoczeni jak piękne jest niebo pełne gwiazd. Dało się zauważyć, że chyba nikt z harcerzy jeszcze nie patrzył w taki sposób na niebo. Krzepiąc się gorąca herbatą, cierpliwe wyjaśnialiśmy wszystkim różne zjawiska na niebie. Niektórym udało się zaobserwować wpadające do atmosfery meteory. Co róż zmienialiśmy ustawienie teleskopu by można było złapać obraz pomiędzy chmurami. Prawie na koniec spotkania mgła i chmury ustąpiły i na niebie zagościł świecący silnym blaskiem Księżyc. Przy pomocy siatek dyfrakcyjnych pokazaliśmy naszym kolegom widmo słońca mimo, że te znajdowało się już dawno pod horyzontem. Przez obserwację Księżyca można było zobaczyć wszystkie barwy tęczy, a wystarczyło tylko spojrzeć przez płytkę o 500 liniach na mm.

Mgła opadła i pokryła nasze teleskopu kroplami wody. Trzeba było przerwać obserwacje i złożyć sprzęt, choć żal było rozstawać się z tak wspaniały niebem. Jeszcze wspanialsze było nasze przeżycie wraz z harcerskimi przyjaciółmi. Zostanie ono w naszej pamięci na zawsze. Bo tak niewiele trzeba by wspólnie zrobić tak niewiele i osiągnąć tak wiele.

Patka-obrazek Patka-obrazek
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,774 unikalne wizyty