Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Do rąk czytelników oddany został czternasty numer wydania Kosmosu Tajemnic Wszechświata. Treść numeru owiana jest ciemna tajemnicą. W połowie poświęcony jest nieznanej ciągle największej części Wszechświata – ciemnej materii i energii. Choć nauka ma ciągle jedynie dowody pośrednie to wydaję się, że stale zbliżamy się do odkrycia jej istoty. Jak jest to ważne dla nas i naukowców niech tylko świadczy o tym to, że 95% zawartości kosmosu to nieznana istota naszej rzeczywistości. Potrzeba poznania tej części naszego świata to poznanie nas samych, naszej przeszłości i przyszłości. W tym numerze poznamy całą wiedzę na temat tego nieznanego składnika Wszechświata. Dowiemy się też wszystkiego o meteorycie Morasko, którego kratery znajdują się niedaleko Poznania. Poznamy tez może nie wszystkim znane agencje kosmiczne Brazylii i Japonii.
W czasie wędrówek po nocnym niebie skupimy się tym razem na Taurusie (Byku) oraz najbardziej znanej gromadzie gwiazd Plejadach. Sam gwiazdozbiór kryje w sobie wiele innych ciekawych obiektów o których pisze Pan Szymański. jednym z nich jest pierwsza z listy Messiera M1 zwana Mgławicą Krab – pozostałość po supernowej z 1054 roku, obserwowanej przez chińskich astronomów.