Do rąk czytelników trafił kolejny, już 17 numer KOSMOSU Tajemnic Wszechświata. Tym razem tematem przewodnim jest nasza Galaktyka, czyli droga mleczna. Dowiemy się o tajemniczych strumieniach gwiazd odkrytych przez Benjamina Apthorp Gould. Największą zagadka tej struktury okazuje się jej powstanie. O wyjątkowości tej struktury pisze Krzysztof Czart.
Za to Kamil Zloczewski przybliża na cele misji GAIA. Dzięki niej pomiar zaledwie 1% gwiazd z Drogi Mlecznej może całkowicie odmienić naszą widzę o Galaktyce. Będzie to największe przedsięwzięcie astrometryczne w naszych czasach. Dokładność pomiarów nie będzie miała sobie równych. A w artykule dowiemy się na czym misja będzie polegała i dlaczego jest na tyle ważna by wydać na nią 650 milionów dolarów.
Pan Krzysztof przybliży nam co obecnie wiemy o Galaktyce i naszym położeniu w niej. Natomiast Ewa Zegler-Poleska przedstawi nam uhonorowanego w tym roku gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza. Dowiemy się nie tylko o jego wkładzie w rozwój astronomii, ale tez wielu ciekawych szczegółów z jego życia.
Choć teleskop Spitzera już nie działa, to ilość danych pozyskanych przez niego zadziwia nas i jeszcze długo będzie nas zadziwiał. Jak to bywa z takimi misjami, choć jego celem były inne zadania, dał on obecnie możliwość dokonania kolejnych odkryć – tym razem kosmicznych baniek. Czym one są i jak możemy my miłośnicy astronomii i sympatycy nauk ścisłych, maniacy komputerowi przyczynić się do rozwoju tych badań przedstawi nam Kamil Zloczewski w artykule „Wśród kosmicznych baniek”.
A na okładce znajdziemy słynne obrazy panoram Drogi Mlecznej w różnych długościach fal elektromagnetycznych. Sa one wynikiem prac wielu obserwatoriów na całym świecie. A jest to przykład wspaniałych efektów pracy ogromnego zespołu badaczy kosmosu. Dzięki nim każdego dnia wiemy coraz więcej o otaczającej nas przestrzeni i możemy zadawać coraz więcej pytań. I to jest piękne w tym wszystkim.
Przeczytaj więcej: