Do rąk czytelników dotarł już 19 numer „Kosmosu Tajemnic Wszechświata”. Jak każdy numer tej pozycji dołączony jest do niego film DVD. Całość jest dla nas przestrogą, że choć jest Wszechświat piękny, to jest również po prostu dla nas niebezpieczny. Jest to bowiem środowisko dla człowieka całkowicie nie przyjazne, a wręcz wrogie.
Wszystko co nas tam spotyka jest przeciwko nam. Przekonaliśmy się o tym nie raz i nie dwa razy. Za każdym razem musimy płacić wysoką cenę a czasami tez tę najwyższą życie człowieka. Jak się jednak okazuje jest to ryzyko wkalkulowane w całe to przedsięwzięcie. Część odkryć zostało dzięki takim wydarzeniom w ogóle odkryte. Pożary zawsze były niebezpieczne na statkach czy samolotach. W czasie lotów kosmicznych ogień jest jeszcze bardziej niebezpieczny niżby nam się wydawało. Jego zachowanie nie jest bowiem w niczym podobne do naszych doświadczeń życiowych.
Ale na tym nie koniec. Pożary i katastrofy statków kosmicznych z załogami i bez to jedno. Kosmos niesie ze sobą jeszcze większe zagrożenia dla żyjących na naszej planecie. Kratery na księżycach i planetach typu ziemskiego przypominają nam o czyhającym zagrożeniu. Zagrożenie to ma tak ogromną skalę, że dopiero zbadanie tych pozostałości – kraterów – daje nam o tym jakiekolwiek wyobrażenie.
Wśród otaczających nas zjawisk katastrofy to chleb codzienny. Komety wręcz masowo spadają na Słońce o czym dowiadujemy się badając zdjęcia np. z sondy SOHO. Często jest to ich pierwsza i ostatnia wizyta w okolicy naszej gwiazdy.
Jak to w naszych czasach bywa, przyszedł czas na grę o kosmicznym tle. Możemy w niej zostać menadżerami budowy stacji kosmicznej. O kosmicznych grach komputerowych przeczytamy właśnie w tym wydaniu. A może nawet zagramy, jak znajdziemy czas miedzy jednymi a drugimi obserwacjami, albo czekając na zachód słońca.
Jak wykonać proste pomiary astronomiczne? Czym są współrzędne astronomiczne dowiemy się z artykułu Tomasza Szmańskiego. Pokaże on nam jak wykorzystać własne ciało do mierzenia kątów oraz jak znane nam gwiazdozbiory mogą nam pomóc w określeniu odległości kątowych na niebie. Wystarczy poznać jedynie Wielka niedźwiedzicę, Oriona i Lirę.
Na okładce poznamy tajemnice Sinus Iridum – Zatoka Tęczy oraz jak niewiele brakowało byśmy nigdy nie zobaczyli naszego wielkiego Satelity.
Przeczytaj więcej: