Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-7-2025 23:22:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Blok naukowy na konwencie Opolcon

Wydarzenia Blok astro-naukowy konwentu Opolcon. (ARDiS) Blok astro-naukowy konwentu Opolcon. (ARDiS)W dniach 13-15 września w Opolu odbędzie się konwent fantastyki Opolcon. W jego trakcie zaistnieje możliwość wysłuchania kilku wykładów powiązanych z astronautyką i astronomią.


Oto rozpiska najciekawszych atrakcji:

Astronautyka i Polska? (I OPOLE?)

Opis: Czy wkrótce wyślemy robota na Marsa? Nie. Czy zbudujemy swoją rakietę do wynoszenia misji załogowych? Nie. Więc o co w tym wszystkim chodzi? Na prelekcji dowiecie się co nieco o potencjale polskich przedsiębiorstw i kadry naukowej związanym z wykorzystaniem i eksploracją przestrzeni kosmicznej. To także dobre miejsce na dyskusję nad sensownością przedsięwzięć jak działalność w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej w trudnych warunkach ekonomicznych z jakimi boryka się nasz kraj. I na koniec kilka słów o tym, jak niezależnie od wykształcenia można zaangażować się w sprawy kosmiczne.

Autor: Szymon Moliński, Ardis/Kosmonauta.net

Życie na krawędzi

Opis: Spójrzmy na filogenetyczne drzewo życia: sklasyfikowane są tam organizmy, które są w stanie przetrwać niejedną Apokalipsę – czyli ekstremofile. Zamieszkują głębiny oceanów, gorące źródła, solankę i Colę. Astrobiologia zaczyna się właśnie od nich! Na wykład zapraszam nie tylko osoby zainteresowane biologią lub chemią, ale przede wszystkim miejscem życia w znanym nam Wszechświecie.

Autor: Szymon Moliński, Ardis/Kosmonauta.net

Lot na Marsa jako strzał do ruchomej tarczy

Opis: Za sprawą Mars One wrócił ostatnio pomysł lotu załogowego na Marsa. Tak naprawdę, ludzkość chciała się tam dostać od kiedy ludzie zauważyli, że na Marsie da się wylądować. Problemy z lotem są liczne – trzeba w Marsa trafić, trzeba zużyć ileś paliwa (najlepiej jak najmniej), ludzie na pokładzie muszą dożyć powrotu i jakoś sobie dać radę potem, już na Ziemi. O problemach astronomicznych, fizycznych, biologicznych i psychologicznych lotu załogowego na Marsa opowie fizyk dr Ewa Pawelec z IF UO.

Autor: dr Ewa Pawelec, Instytut Fizyki UO

GROM – Roboty Mobilne

Opis: GROM – Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków założona przez młodych ludzi w maju 2011r, których połączyła pasja do robotyki, zajmująca się konstruowaniem mobilnych robotów głównie z kategorii sumo, minisumo i microsumo. Wielokrotni zwycięzcy ogólnopolskich zawodów robotów w kategorii minisumo i microsumo oraz uczestnicy zawodów międzynarodowych. Dzięki tym zwycięstwom w kategorii minisumo zdobyli pierwsze miejsce w Klasyfikacji Konstruktorów robotów amatorskich w sezonie 2011 – 2012. Od lipca 2012r. GROM funkcjonuje jako Stowarzyszenie Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków zawiązane w celu propagowania i promowania robotyki. Członkami Grupy są doktorzy, magistrzy, inżynierowie, studenci i uczniowie szkół średnich.

Na spotkaniu prezentacja osiągnięć Grupy oraz turniej walk robotów minisumo.

Ewolucja materii we Wszechświecie

Opis: początki Wszechświata; Teoria Wielkiego Wybuchu; Powstawanie galaktyk; Gwiazdy i supernowe tyglem Układu Mendelejewa; Porządek we Wszechświecie; Złożoność materii (od kwarku do DNA), Co dalej?

Autor: dr Dariusz Man, Instytut Fizyki UO

Zmienność na niebie i we Wszechświecie

Opis: Czy w ogóle możliwe jest by gwiazda w ciągu doby mogła zmieniać swój rozmair, a w ciągu kilku chwil być jaśniejsza od Księżyca w pełni ? Dlaczego gwiazdy mogą się zmieniać i czy zagrażają naszemu społeczeństwu? Dowiecie się także dlaczego miliardy ton plazmy lubią znikać, a potem pojawiać ponownie.

Autor: Filip Kucharski, Ardis

Ewolucja gwiazd

Opis: Jak powstają i kończą swój żywot gwiazdy? Czy różnią się w poszczególnych etapach ewolucji? Które są “bezpieczne” dla życia, a które w ogóle mu nie sprzyjają? Dlaczego jest ich tak wiele? Autor na prelekcji postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z tematyką gwiazd.

Autor: Filip Kucharski, Ardis

Energetyka termojądrowa - 'science' czy 'fiction'?

Opis: Kontrolowane wykorzystanie energii termojądrowej udostępni ludzkości zaspokojenie potrzeb energetycznych. Opanowanie tej technologii okazało sie jednak znacznie trudniejsze niż początkowo przypuszczano. Najbardziej obiecującym rozwiązaniem wydaje sie być urządzenie zwane 'tokamak'. Największy obecnie działający tokamak to Joint European Torus, który znajduje się w Culham Sciecne Centre, kilka kilometrów od Oksfordu. Jego następca ITER (International Thermonuclear Experimetal Reactor) budowany jest w Cadarache, na południu Francji. Innym, interesującym rozwiązaniem jest tzw. 'stellarator' - największy obecnie stellartor, o nazwie 'Wendelstein 7-X' budowany jest w Greifswaldzie, w północno-wschodniej części Niemiec. Zarówno stellarator jak i tokamak sa urządzeniami działającymi w oparciu o utrzymywanie plazmy w silnym polu magnetycznym. Alteratywnym rozwiązaniem jest tzw. fuzja inercyjna - największym działającym obecnie eksperymentem tego typu jest NIF (National Ignition Facility) działający w USA.

Autor: dr Ireneusz Książek, Instytut Fizyki UO

--------------------

Więcej informacji na temat bloku naukowego na stronie: Ardis albo w rozpisce programowej konwentu. Konwent organizowany jest przez klub fantastyki Fenix i Zespół Szkół Elektrycznych z Opola. Za blok naukowy odpowiada stowarzyszenie Ardis.

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,852,101 unikalne wizyty