„Od Johannesa Keplera do Keplera 22b”
Zdjęcie pamiątkowe uczestników konferencji "Od Johannesa Keplera do Keplera 22b"W dniu dzisiejszym, 15 listopada, obchodzimy kolejną, 383, rocznicę śmierci wybitnego astronoma
Johannesa Keplera. Z tej okazji miłośnicy astronomii z Sekcji Astronomicznej Centrum Kultury w Żaganiu zorganizowali Konferencję Popularnonaukową. Takie spotkania są już tradycją dla nich. W ten sposób kontynuują tradycję mieszkańców Żagania, którzy z wielkim szacunkiem oddawali cześć temu niezwykłemu mieszkańcowi tego miasta.
W rocznice śmierci Johannesa Keplera w dniu 15 listopada 2013r. - piątek - odbyła się w Żaganiu w Pałacu Książęcym w sali 041 Konferencja Popularnonaukowa "Od Johannesa Keplera do Keplera 22b".Tylko z tej tradycji wyrosły takie pamiątki jak Kamień z Medalionem, Tablica Pamiątkowa wmurowana w ścianę ratusza czy pomnik Johannesa Keplera, który stanął w Międzynarodowym Roku Astronomii na ulicy Warszawskiej tuż obok Izby Keplera.
Tradycją Towarzystwa Naukowego młodzież przygotowała na tę okazję specjalne prelekcje i pokazy naukowe. A samo spotkanie odbyło się w magicznej atmosferze Żagańskiego Pałacu Książęcego, tego samego, który był zamieszkiwany przez Księcia Wallensteina, który to osobiście zaprosił Keplera do Żagania. Zapewne w tamtych czasach Johannes Kepler niejednokrotnie bywał na tych salonach.
Na spotkanie przybyli specjalni goście z gimnazjum im. Johannesa Keplera w Żaganiu oraz niestrudzony badacz jego historii Pan W. Urban, który podzielił się z uczestnikami swoja niezwykłą wiedzą o życiu bohatera naszego spotkania.
Otwarcie konferencji przez Dyrektor Centrum Kultury Annę MrowińskąCelem konferencji było uczczenie pamięci Keplera oraz popularyzowanie zagadnień związanych ze współczesna nauką na świecie. W tym celu odbyły się trzy prelekcje oraz dwa pokazy i eksperymenty. Całość przygotowana całkowicie samodzielnie przez członków sekcji astronomicznej. Była to więc niezwykła okazja dla nich do publicznego, choć w nieco kameralnych warunkach, wystąpienia w niecodziennej roli.
Konferencję otworzyła prezentacja Alicji Falandysz, przybliżając wszystkim nieco historię naukowego obszaru życia Keplera. Agata Kalisz i Aleksandra Hałas przygotowały prezentację polskich wynalazków. Poznaliśmy nie tylko tak niezwykłe przyrządy jak wykrywacze min czy kamizelki kuloodporne, ale i znane nam z codziennego doświadczenia świetlówki i jeszcze wiele innych. Kolejne wystąpienia przedstawiały dalsze wkłady Polaków w rozwój światowej nauki i technologii. Karol Niczyj i Michał Podgórny zaprezentowali roboty jako jedyne, jak na razie, „inteligentne” istoty na Marsie. Potęga współczesnych robotów o niezwykle dużej autonomii pozwala dokonywać odkryć nawet na tak odległych miejscach jak planety Układu Słonecznego.
Spotkanie w kuluarach konferencjiNa koniec tej części konferencji odbyła się prelekcja odkrywająca tajemniczy tytuł tego spotkania. „W poszukiwaniu drugiej Ziemi – habitaty egzoplanetarne” przybliżyły zebranym odkrycia jakie dokonano niezwykły narzędziem w postaci teleskopu Keplera. Naukowcy od pokoleń czynili starania by nie tylko wykazać powszechność planet we Wszechświecie, ale i odnalezienia samych planet w kosmosie. Skala trudności była jednak tak wielka, że musieliśmy doczekać wielu technologicznych rewolucji, dzięki którym powstało takie narzędzie jak teleskop Łowca Planet, jak zaczęto nazywać ten teleskop. Dzięki niemu udało się nie tylko odkryć planety wielkości Ziemi, ale i takie które znajdują się w ekosferach wokół swoich gwiazd – habitaty. Prezentacja zakończyła się doświadczeniem prezentującym działanie techniki tranzytu w wykrywaniu egzoplanet. Przedstawiono również niezwykłe przedsięwzięcie jaki jest projekt Planet Hunter. Jakość projektu jest tak wysoka, że każdemu pasjonacie odkryć daje możliwość uczestniczenia w poszukiwaniach planet wokół innych słońc.
Konferencja zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Johannesa Keplera na ul. Warszawskiej w Żaganiu. Wykonano tam pamiątkowe zdjęcie wszystkim uczestnikom tegorocznego spotkania.
Przeczytaj więcej: