Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:29:35

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Sekcja Astronomiczna Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu - podążając ścieżkami Keplera

Sekcja Astronomiczna Sekcja Astronomiczna Obserwacje Słońca - Kepleriada 2013r.Słynny matematyk i astronom Johannes Kepler ostatnie dwa lata swego życia spędził w Żaganiu, położonym 40 km od granicy polsko-niemieckiej. Sekcja Astronomiczna Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu każdego roku organizuje m.in. poświęconą mu Kepleriadę i Rajd Szlakiem Keplera. Ich uczestnicy mogą rozwinąć swoją wiedzę na temat astronomii, fizyki, biologii czy chemii.


Sekcja Astronomiczna Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu startuje w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kandyduje w kategorii Instytucja Pozanaukowa.

Sekcja rozpoczęła swoją działalność w marcu 2009 r. z inicjatywy wieloletniego amatora astronomii Jacka Patki. Członkowie grupy mają od 10 do 60 lat. "Przyłączyć się do niej może każdy, kto chce zdobywać wiedzę z zakresu astronomii i nauk ścisłych i chce ją przekazywać poprzez działania popularyzatorskie" - tłumaczy w konkursowym zgłoszeniu Jacek Patka.

Corocznie na przełomie maja i czerwca grupa organizuje Kepleriadę. Wydarzenie poświęcone jest niemieckiemu matematykowi i astronomowi Johannesowi Keplerowi, który ostatnie dwa lata swego życia spędził w Żaganiu. Jak wyjaśniają sami organizatorzy, jest to festyn popularnonaukowy, w ramach którego prezentowane są różne dziedziny nauk w tym astronomia i nauki ścisłe – fizyka, matematyka, biologia i chemia. Do współpracy w niej zapraszane są okoliczne szkoły i instytucje. Przygotowane stoiska prowadzą "zapaleńcy" z danej dziedziny wiedzy: reprezentacja szkoły, planetarium czy obserwatorium astronomicznego.

Częścią Kepleriady jest też Rajd Szlakiem Keplera przygotowany i prowadzony przez Sekcję Astronomiczną. Polega na pokonaniu trasy wyznaczonej wokół miejsc związanych z Keplerem. Znajdują się tam stanowiska, na których uczestnicy muszą wykonać określone zadania związane z astronomią, matematyką, fizyką i historią astronomii. Może to być zagadka astronomiczna lub zadanie astrofizyczne, wykonanie obserwacji teleskopem astronomicznym czy zadanie sprawnościowe. W pierwszych latach rajd był imprezą związaną tylko ze szkołami z miasta, obecnie biorą w nim udział szkoły z przygranicznych miast niemieckich. Cała Kepleriada kończy się ogniskiem i obserwacjami astronomicznymi.

Sekcja organizuje też cykliczne seminaria dla młodzieży w ramach których młodzi pasjonaci nauki prezentują przygotowane przez siebie prelekcje związane z astronomią lub astronautyką. "Przy okazji wyjątkowych zjawisk astronomicznych: zaćmień czy tranzytów członkowie Sekcji organizują wspólne obserwacje, do których zapraszani są mieszkańcy miasta, uczniowie okolicznych szkół i wszelkie osoby zainteresowane astronomią. Czasami przyjeżdżają one nawet z dużych odległości od Żagania" - wyjaśnia Jacek Patka.

Każdego tygodnia Sekcja organizuje trzygodzinne zajęcia, w których biorą udział jej członkowie oraz osoby zainteresowane danymi zagadnieniami astronomicznymi. Zagadnienia każdych zajęć umieszczane są na stronie internetowej: http://astronomia.zagan.pl.

Można znaleźć tam również materiały specjalistyczne, poradniki, oraz przedruki przybliżające specjalistyczne źródła zawierające treści związane z astronomią, wydarzeniami, konkursami czy festiwalami. W roku 2012 serwis zanotował ponad 37 tys. odwiedzin, a w 2013 roku już ponad 40 tys., z czego w samym wrześniu ponad 3,5 tys. odwiedzin.

Każdego roku Sekcja Astronomiczna wydaje kalendarz astronomiczny, w całości wykonany przez członków Sekcji. Zawiera materiały fotograficzne, dane dotyczące przyszłych zjawisk astronomicznych i popularnonaukowych w danym roku kalendarzowym. Kalendarz nieodpłatnie otrzymują placówki edukacyjne, biblioteki i instytucje.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,017 unikalne wizyty