Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:20:34

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Keplerowski Wieczór

Sekcja Astronomiczna Kepler Wieczór Johannesa KepleraJest rocznica jest spotkanie. Wszystko to dla uczczenia 384 rocznicy śmierci najwybitniejszego astronoma i matematyka Johannesa Keplera. Słyszy o nim każdy uczeń w szkole na świecie. Po Koperniku to najbardziej rozpoznawalny astronom wszech czasów. A może nawet przed Kopernikiem, gdyż to jego uważa się za twórcę prawdziwej, nowej astronomii. Jako pierwszy użył powszechnego współcześnie narzędzia naukowego jakim jest matematyka, do zmiany naszej wiedzy o dowolnym miejscu w kosmosie. Niewielu jednak wie, że w latach 1628-1630 mieszkał i pracował w Żaganiu (woj. lubuskie). To niewielkie (26 tys. mieszkańców) miasto od pokoleń i wieków oddaje mu cześć i pamięć. My też dołączyliśmy do kultywowania tej tradycji i wzorem lat poprzednich spotykamy się w rocznicę jego śmierci, by zebrać i utrwalić jego nauki w nas samych.


Tym razem w sobotę 15 listopada 2014r. członkowie Sekcji Astronomicznej i zaproszeni goście spotkali się w sali zajęć grupy, na Wieczorze Keplera. Spotkanie było otwarte, wstęp wolny, ale zbliżające się niedzielne wybory nie pozwoliły wszystkim swobodnie wrócić do rzeczy najważniejszych i niezmiennych …. Do nauki w czystym wydaniu. Do Astronomii przez wielkie A. Taką to naukę stworzył pracą swojego życia Johannes Kepler. I wystarczyło, że przybył do nas na krótki czas, by nauka ta pozostała u nas na dobre.

wieczór Johannesa Keplera Wieczór Johannesa Keplera 15 listopada 2014r.Mieszkańcy Żagania od wieków utrwalali pamięć o obecności astronoma w mieście. Jedne pokolenia stawiały pomniki, kamienie z medalionami, tablice pamiątkowe inni tworzyli Stowarzyszenia Naukowe, budowali planetarium czy obserwatorium. Tak było przed II Wojną. Po wojnie losy tego obyczaju potoczyły się różnie, a w zasadzie nie toczyły się wcale. Zburzono dom z wmurowaną pamiątkową tablicą i zasypano wiedzę o bytności Keplera pod wielką pryzmą zapomnienia. Ale gdy przyszedł czas zmian, zmianie uległo teą i to. Dzisiaj każdy mieszkaniec miasta wie o Johannesie Keplerze więcej, niż mówi WikiPedia. Ważne jest jednak to, że coraz więcej mieszkańców wie więcej o Wszechświecie i jego badaniach jakie czynią naukowcy.

Tak też jest i tym razem. Zastanawialiśmy się jak wpłynęła nauka Keplera na współczesne badania astronomiczne? Bo że wpłynęła, to jest sprawa oczywista, ale ważne są szczegóły. To co rozpoczął Johannes Kepler przyczyniło się między innymi do innego wybitnego wydarzenia obecnych dni – do lądowania na komecie. Wylądował na niej lądownik Philae z misji Rosetta. Wyniki badań w związku z tym lądowaniem będą powstawały jeszcze przez długi czas. Na razie pasjonujemy się widokami jakie przesłały kamery sondy i lądownika. Po raz pierwszy w historii ludzkości zobaczyliśmy najbardziej zagadkowe ciało niebieskie z bezpośredniej bliskości. A wręcz jej dotknęliśmy.

Przedstawiona na spotkaniu misja Rosetta przez całą prawie podróż była nieznanym wręcz przedsięwzięciem ESA (10 lat podróży przez Układ Słoneczny). My będąc bliżej astronomii śledziliśmy z zapartym tchem każde wydarzenie z jej lotu. Badanie Marsa, przelot koło Ziemi, hibernację i wielką pobudkę. Samo wejście na orbitę komety 67P/CG stało się wielkim wydarzeniem, co przyciągnęło uwagę całego świata. Lądowanie Philae śledzili już wszyscy na gorąco. Sam lądownik miał bowiem zaledwie kilkadziesiąt godzin na wykonanie badań. A działo się wiele i wszystko na raz.


Jak powstał Ambition ?


Przedstawiona historia misji Rosetta i jej przełomowe znaczenie dla naszej wiedzy podsumowaliśmy innym ważnym również dla nas, Polaków, wydarzeniem. Bo jak nazwać kolejny fenomenalny film, tym razem właśnie o misji Rosetta, Pana Bagińskiego. Kiedy weźmiemy pod lupę jego dzieło i dzieło naszych naukowców i inżynierów, którzy brali udział w stworzeniu na potrzeby misji najważniejszego przyrządu badawczego MUPUS, dostrzeżmy jak ważne role możemy odkrywać we współczesnej nauce. Przytoczone przykłady to dzieła współczesnych Polaków. I nic nie stoi na przeszkodzie, by do tej grupy dołączyć. Jest to jednak do okupienia ciężką pracą i wielkim poświęceniem. A pracę tę trzeba zacząć już na samym początku naszej edukacji. To dlatego podejmujemy się tego działa i chcemy, by nasze dzieci miały szansę na wniesienie do osiągnięć naszej cywilizacji znaczących poprawek na jakość naszego życia i istnienia. Ich działania będą ważne dla całej Ziemi.

Wieczór Johannesa Keplera Wieczór Johannesa Keplera 15 listopada 2014r.Misja Rosetta być może przyniesie nam odpowiedzi i kolejne pytania. Odpowiedzi na to skąd jesteśmy i jaka jest nasza przyszłość, oraz nowe pytania, których jeszcze nie znamy, a które na pewno się pojawią, bo jest to już tradycja nauki. Im więcej odpowiedzi, tym więcej pytań. Takie pytania pojawiły się zapewne w głowie sześcioletniego Johannesa gdy swoimi małymi dziecięcymi oczkami obserwował kometę 1577r.. Widział ją nieuzbrojonym okiem, więc na pewno musiała być bardzo okazała. Takie widoki zapadają w pamięć na zawsze. Po latach napisał on niejedno opracowanie na temat komet. Rozpoczął tym samym długą drogę do poznania samych początków.

Teraz gdy nabraliśmy wiary w nasze możliwości nie ma już rzeczy, który nie możemy dokonać. Potrzeba tylko czasu i cierpliwości w systematycznej pracy. Jest jeszcze tylko takie małe marzenie z dziecięcych rysunków o przyszłości. Marzenie o świecie bez wojny i głodu. Maluje je każde dziecko zapytane o to jaka będzie Ziemia w przyszłości. Kolorowe kreski przemawiają do nas ale czy za szybko o nich nie zapominamy gdy przyjdzie nam dorosnąć? A może lepiej nie dorastać jak radzi Neil deGrasse Tyson?



Przeczytaj więcej:


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,912 unikalne wizyty