Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 07:01:01

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Bo wszystkie dzieci nasze są

WydarzeniaObchody Dnia Dziecka w Żganiu

Dzień Dziecka Obchody Dnia Dziecka w dniu 30 maja 2015r. na festynie organizowanym przez Centrum Kultury w ŻganiuTe najpiękniejsze święto jakie mamy w roku zawsze jest związane z radością, uśmiechem i wspaniałą zabawą. Oczywiście chodzi o Dzień Dziecka. Żadne inne święto nie jest obchodzone z takim pietyzmem jak 1 czerwca. A od kilku już lat nawet pogoda jest przychylna naszym festynom dla wszystkich dzieci dużych i małych. Tak było i tym razem. Obchody rozpoczęliśmy już od 30 maja a w zeszłą sobotę (6 czerwca) jeszcze obchodom nie było końca. I to nie tylko w Żaganiu ale w całej Polsce i w szerokim świecie.


Jak tradycja już nakazuje wiele szanownych instytucji przygotowało liczne niespodzianki dla wszelkich milusińskich. Z jednej strony były to zabawy, dmuchane zamki czy występy teatrów nie tylko dla najmłodszych jak się okazało. Z drugiej strony nie szczędzono wszelkich innych atrakcji nawet tych wielkiego kalibru. W takim szalonym gronie znalazła się jak co roku Sekcja Astronomiczna, by swym skromnym udziałem dać sposobność spotkania się dzieci z nauką, ale tym razem bez strachu, lęku czy jakiegokolwiek niepokoju o oceny, klasówki czy sprawdziany. To jest zawsze przygoda. By zobaczyć, poznać i zdobyć wiedze dla siebie. Czyli tak jak uczyć się powinniśmy, bo to przecież my z tej wiedzy mamy korzystać w naszej przyszłości, a nie nasi nauczyciele.

W przygotowania zaangażowani byli wszyscy członkowie Sekcji Astronomicznej i każdy z nich przygotował odpowiednie zaplecze naukowego poznania przez zabawę. Było oczywiście obserwacje Słońca. I choć wielu najmłodszym wydawało się, że obserwowali Księżyc, to w tej okoliczności mogli poznać po raz pierwszy nasza rodzimą gwiazdę w zupełnie inny sposób, niż czynili to dotychczas. Każdy miał zadanie policzyć plamy słoneczne. I tak na festynie organizowanym przez Centrum Kultury na Arenie, naliczono ich aż jedną. Lecz za niespełna tydzień, na festynie przygotowywanym przez Klub Garnizonowy 11 Dywizji, nawet najmniej skrupulatni naliczyli ich aż 11 sztuk. A że wielu było i na jednej i na drugiej imprezie to na własne oczy zobaczyli zmienność naszej gwiazdy. Do pokazu użyliśmy refraktora na montażu paralaktycznym ze specjalnym filtrem wizualnym Myllar.

Dzień Dziecka Obchody Dnia Dziecka na festynie organizowanym przez Klub Garnizonowy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w ŻagniuNa naszym stanowisku czekał jeszcze zupełnie inny wszechświat, bo był to mikrokosmos. Za pomocą zaawansowanego mikroskopu z kamerą cyfrową można było badać świat owadów, a w zasadzie ich części, świat komórek roślin a nawet naszą krew. Nasz kolega Bartłomiej czekał na każdego ciekawskiego podglądacza przyrody by wszystkim wyjaśnić co widzą, jak działa drzewo czy tez jak pszczoła zbiera nektar czy pyłek kwiatowy oraz jak zapylane są kwiaty. Małe rozmiary badanych obiektów nie stanowiły problemu. Można było zaglądać w najmniejsze zakamarki mikroświata.

Za to Oskar, nasz nowy kolega, pomagał zapoznać się naszym niezwykłym, inteligentnym robotem Voyagerem. Robot z systemu Lego NXT jest niezwykła technologią z którą warto się zapoznać a nawet więcej niż tylko zobaczyć. Jest to co prawda drogi system, ale za sprawą zajęć w sekcji można budować różne konstrukcje i samemu je programować. Na pokazie każdy miał okazję poznać jak Wędrowiec omija przeszkody a Oskar tłumaczył każdemu cierpliwie, że to nie jest żadna magia, a jedynie ciekawa technologia, którą człowiek umie odpowiednio wykorzystać. Każdy dowiedział się jakimi czujnikami posługuje się robot, jak wykrywa przeszkody duże i małe oraz stara się je omijać. Przy okazji można było rzucać mu kłody pod koła, a on i tak sobie z nimi radził.

Karolina czekała z zabawami w mieszanie barw. Z jednej strony za pomocą spektroskopu można było zobaczyć ferie barw światła słonecznego. By zaraz potem kredkami stworzyć własne kolorowe koło a następnie sprytnym wiatrakiem zmieszać jego barwy w jedną. Niektórym udało się stworzyć barwę białą mieszając wszystkie kolory podstawowe w odpowiedniej proporcji. Była tez okazja do własnego doświadczania przygody z barwami.

Zagadki i rebusy oraz puzzle dopełniały zabawy umysłem. Jak widać na załączonych galeriach nauka nie jest wcale straszna. Zdobywanie wiedzy jest czasem trudne i wymaga poświeceń, ale jak już się jest u celu to satysfakcji i radości mamy bez liku. Może po takich dniach dziecka wyrośnie nam jakaś nowa drużyna naukowców? Kto to wie?



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,767 unikalne wizyty