Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Moment rozbłysku klasy M5.5 z 2 października 2015 / Credits - NASA, SDOPierwszego i drugiego października grupa 2422 wyemitowała dwa rozbłyski średnich stanów klasy M. Pod koniec września grupa 2422 wyemitowała serię rozbłysków klasy M, z których najsilniejszy był klasy M7.6. Był to najsilniejszy rozbłysk od końca czerwca tego roku.
Dwa kolejne silniejsze rozbłyski zostały wyemitowane przez grupę 2422 w dniach 1 i 2 października. Były to następujące rozbłyski:
Rozbłysk klasy M4.5 z maksimum 1 października o godzinie 15:10 CEST,
Rozbłysk klasy M4.5 z 1 października 2015 / Credits – NASA, SDO, 林建星
Rozbłysk klasy M5.5 z maksimum 2 października o godzinie 02:13 CEST.
Rozbłysk klasy M5.5 z 2 października 2015 / Credits – NASA, SDO, 林建星
Ponadto, grupa 2422 wyemitowała jeszcze dwa rozbłyski klasy M1.0 2 października i jeden klasy M1.0 dwa dni później.
Na tym zakończyły się rozbłyski z grupy 2422, gdyż ten rejon aktywny zniknął za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej. Aktualnie na widocznej z Ziemi tarczy Słońca przebywa zaledwie jedna grupa plam (numer 2427). Ta grupa przebywa także blisko zachodniego brzegu tarczy słonecznej i jest możliwe, że już niebawem na Słońcu obserwatorzy nie zobaczą żadnej plamy. Będzie to pierwsza taka sytuacja od ponad roku.
Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym - Link. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku -Link, oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej - Link.