Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 03:40:05

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Żagańscy łowcy rozbłysków

Sekcja Astronomiczna F-Chroma Pierwszy materiał zebrany w ramach projektu F-Chroma przez Sekcje Astronomiczną w ŻaganiuUdział w projekcie F-Chroma już za nami. za nami są teżz emocje walki z cumulusami i cirrusami na niebie. Walka o każdą minutę czystego nieba w tym niezwykłym projekcie też już jest wspomnieniem. W sumie niby spokojna praca a emocji cała masa. Poniżej kilka wniosków praktycznych na przyszłość, bo projekt ten będzie kontynuowany za rok.


W Żaganiu działa nieduża grupa miłośników astronomii. Każdy ma inna specjalizację w tej szerokiej kosmicznej pasji. Ale w czasie udziału w kampanii obserwacji Słońca cały zespół sprężał się do maksimum.

Takich grup miłośników astronomii w kraju i na świecie jest mnóstwo. Nikt ich do tej pory nie policzył, a ich rejestracja w naszym kraju dopiero się rozpoczęła. Jest jednak szansa, że przy współczesnym dobrym sprzęcie dostępnym na rynku amatorzy mogą pracować wspólnie z zawodowcami nad badaniem różnych obiektów kosmicznych wspierając ich przy tym swoją dyspozycyjnością i wysoką jakością pracy.

Obecna dostępność wysokiej jakości technologii astronomicznej powoduje, że profesjonalna astronomii nie raz nie dwa razy korzystała z takie współpracy amatorsko-zawodowej. Przyczyna jest zasadniczo jedna. Nie każdy profesjonalny astronom ma stały dostęp do sprzętu obserwacyjnego. Za to prawie każdy amator dostęp taki ma w zasięgu ręki. Wychodząc z takiego założenia przygotowano prosty ale ciekawy projekt F-Chroma, którego celem były fotograficzne obserwacje Słońca – aktywnych rejonów.

W ramach projektu w Polsce koordynował go Instytut Astronomii we Wrocławiu. Projekt trudno było rozpowszechni, gdyż kontakt z rozproszonymi miłośnikami astronomii jest zasadniczo bardzo utrudniony. Zrzeszają się oni wokół forów tematycznych, a sformalizowanych obserwatoriów astronomicznych jest mało. Sprawa była poruszana na spotkaniu w Poznaniu o którym już pisaliśmy wcześniej. Ale dzięki niemu żaganianom udało się zastartować.

Obserwacje plam słonecznych to w zasadzie dla nas nie jest nowość. Ale w tym projekcie chodziło o coś więcej. Określono bowiem o jakiej jakości obserwacje chodzi. Przede wszystkim maiły być one na tyle długotrwałe, by dało się w ich czasie zaobserwować i zarejestrować rozbłyski słoneczne w wyznaczonych rejonach aktywnych na Słońcu.

W czasie kampanii obserwacyjnej od 19 do 27 września wyznaczono trzy takie obszary AR12415-3 dzień, AR12420-2 dni, oraz AR 12422 – 4 dni. Trzeci rejon był do obserwacji przez 3 dni i dla niego dopisała nam najlepsza pogoda.

Do naszej dyspozycji mieliśmy kamerę DMK21 AU618 oraz refraktor SkyWatcher ED 102x900 na montażu paralaktycznym z napędem. Niestety nie mamy jeszcze swojego obserwatorium więc musieliśmy improwizować z przygotowaniem naszego sprzętu. W nocy został odpowiednio zorientowany na jednej z posesji naszych członków sekcji i czekał na wschód Słońca. Jak na złość chmury rozciągały się w tych dniach od horyzontu do horyzontu. Pozostało polowanie na nieszczelności w tym białym dywanie.

Pierwsza próba zebrania materiału odbyła się 19 września w ramach zajęć sekcji. Dwie kolejne mogliśmy podjąć dopiero 24 i 25 września. Mimo zakończenia akcji prowadziliśmy jeszcze dalej obserwacje tej samej grupy (AR12422) w dniu 28 września i 1 października. Materiał udawało nam się zebrać średnio przez godzinę obserwacji do półtorej godziny maksymalnie. Potem chmury zasłaniały gwiazdę na tyle, że nie dawało się prowadzić sensownych rejestracji materiału.

Dane w postaci kilkudziesięciu filmów należało przetworzyć i zredukować. Co skrzętnie wykorzystaliśmy na zajęciach by wszystkich przyuczyć do tego zadania. Komputery domowe spokojnie dawały sobie radę z przetwarzaniem wsadowym (wiele plików animacji przy jednych ustawieniach programu). Ale w naszej Sali 061 w Żagańskim Pałacu Książęcym maszyny są dość zabytkowe i choć do wielu celów nadają się bez problemów, to taka praca wymaga solidnych i nowoczesnych maszyn. Dlatego materiał dla projektu F-Chroma opracowały komputery w naszych domach, a na zajęciach jedynie materiał edukacyjny.

Po przetworzeniu materiału czekał nas jeszcze obowiązek złożenia raportu. Polegał on na wypełnieniu formularza i umieszczeniu na specjalnym dysku sieciowym materiału w postaci zdjęć i parametrów przechwytywania video z kamery dla każdego ujęcia. Formularz gromadził dane o naszym sprzęcie oraz lokalizacji obserwacji. Podawaliśmy tez informacje o jakości obserwacji, stanie pogody i problemach w czasie jej prowadzenia.

F-Chroma,AR12422 Rozwój grupy plam obszaru AR12422 w ciągu 9 dni obserwacji


Na przyszłość wiemy już wiele o tym jak przygotować się i zorganizować sobie pracę na takie kampanie. Kolejne zajęcia mamy zamiar realizować tak by udział w takich i innych kampaniach był bardziej efektywny. Np. musimy przygotować sobie obserwatorium choćby w najprostszej postaci by sprzęt był solidnie przygotowany. Można wtedy np. zorganizować dyżury i prowadzić obserwacje przez cały dzień by wykorzystać każdą dobrą chwilę pogody. Być może spróbujemy zakupić kamerę CCD do obserwacji nocnych by uczestniczyć w kampanii obserwacji planetoid, ale to spory wydatek a amatorskich ruch, nawet ten bardziej zorganizowany jest niezwykle słabo dofinansowany. Ciężko jest bowiem przekonać nasze władze, że taka sekcja wymaga tak specjalistycznej kamery jak CCD za 6-10 tysięcy zł.

W czasie takiej kampanii obserwacyjnej cały zespół poznaje wiele nowej wiedzy i umiejętności praktycznych, które są do wykorzystania w przyszłości a do zdobycia tylko w taki właśnie sposób. Dzięki Uranii PA oraz IA UWr mieliśmy okazję przeżyć wspaniałą prawdziwie naukową przygodę. Sami tez zaangażowaliśmy się w jej propagowanie, by udział w niej wzięło jak najwięcej obserwatorów.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,504,158 unikalne wizyty