Konkurs Astronomiczny 2012r.W dniu 13 kwietnia 2012 roku w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze odbyło się rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. „Odkryjmy tajemnice wszechświata”. Konkurs był realizowany metodą projektu i trwał przez okres marca i pierwszą dekadę kwietnia.
W konkursie uczestniczyły szkoły z całego województwa lubuskiego. Głównie były to szkoły średnie. Tylko w ich programie kształcenia znajdują się elementy astronomii i być może inni nie podjęli się tego niełatwego zadania. Sekcja Astronomiczna w swoim składzie zawiera głównie uczniów szkół gimnazjalnych a tym samym staliśmy się chyba jedynymi uczestnikami na tym poziomie wieku młodzieży. Przyszło nam się zmierzyć z licealistami klas maturalnych.
W prezentacjach prac uczestniczyło ponad 60 osób w tym troje z naszej Sekcji Astronomicznej. Komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Janusz Gil, prof. dr hab. Andrzej Maciejewski, prof. dr hab. George I. Melikidze, mgr inż. Leszek Jastrubczak, mgr Sylwia Hajdasz – koordynator konkursu, mgr Izabela Sadurska – konsultant do spraw konkursu, mgr Sławomir Tomczuk – konsultant do spraw konkursu, skrupulatnie i wymagająco oceniła wszystkie prace uczestników. Jak wspomniał prof. Janusz Gil, w podsumowaniu konkursu, poziom konkursu wyraźnie się podnosi z roku na rok, a liczba uczestników znacząco wzrasta. Co najważniejsze, w konkursie bierze udział młodzież z lokalizacji gdzie mają powstać do następnego roku obserwatoria astronomiczne, a to świadczy o tym, że miejsca te są jak najbardziej trafione, i że w tym miastach już intensywnie rozwija się zainteresowanie astronomią i naukami ścisłymi.
W ramach rozstrzygnięcia konkursu zaprezentowano szeroki wachlarz prac. Były modele, prezentacje prace plastyczne i kulinarne. Sporą liczbę stanowiły prezentacje multimedialne o różnym charakterze. Wszystkie wykonane bardzo profesjonalnie i zastosowaniem najróżniejszych technik. W takim morzu pokazu prezentacji trzeba zrobić coś naprawdę dobrego by było to zauważalne. A Jury było surowe. Wyłapywało wszystkie nieścisłości i pomyłki językowe, które mogły wynikać z niewiedzy bądź z roztargnienia. Trama bowiem była ogromna. A oko i ucho profesjonalistów nieubłaganie śledziło poczynania uczestników.
Dodatkową atrakcją konkurs był Quiz Astronomiczny. Trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu astronomii. Warto tu wspomnieć, że nikt nie spodziewał się, że z Żagania przyjadą na konkurs gimnazjaliści i startujący w quizie Bartek, swoim wzrostem i wiedza niczym nie ustępował licealistom i maturzystom. Dopiero na koniec organizator zorientował się, że powinien on odpowiadać na pytania z kategorii dla gimnazjów. Zajął on jednak drugie miejsce i wygrał plecak z gadżetami o Europie. Bardzo przydatne przed wakacjami na astronomiczne wypady terenowe.
W ramach konkursu przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy projekt „Nasze Niebo Wspólne Dobro”. Projekt obejmował cały cykl działań od badań astronomicznych po popularyzację wiedzy z zakresu zanieczyszczenia nieba nocnego sztucznym światłem. Badaniami astronomicznymi objęliśmy rejon nieba nad Żaganiem w ramach projektu Globe at Night, w którym uczestniczymy każdego roku, lecz tym razem trwa on od stycznia do kwietnia i pozwala na prowadzenie badań porównawczych. Jest to projekt ogólnoświatowy, ale dla nas ma on niezwykły wymiar. W Żaganiu bowiem działa liczna grupa miłośników astronomii a w niedalekiej przyszłości ma powstać obserwatorium astronomiczne. Tym samym jakość nieba ma dla nas niebagatelne znaczenie.
Prezentacja projektu Nasze Niebo Wspólne Dobro
Członkowie sekcji wykonali badania nieba w oparciu o przygotowany standard oceny LP. przygotowane przez zawodowców narzędzie badawcze doskonale sprawdziło się w naszych rękach. Do tego powstał cały cykl materiałów edukujących o oddziaływaniu czynników Light Pollution na życie ludzi i środowisko naturalne. Wiedza członków sekcji wzbogaciła się o znajomość wskaźnika jasności gwiazd, jego praktyczne wyznaczanie, oraz podstawy matematyczne i fizyczne towarzyszące tej metodzie opisu właściwości obiektów niebieskich. Do celów praktycznych powstała plansza pozwalająca przygotować zespoły do prowadzenia badań nieba w ramach Globe at Night oraz do prezentowania skutków zanieczyszczenia nieba światłem iluminacji miasta na widoczność gwiazd na nocnym niebie.
Dzięki naszej pracy i prezentacji projektu zajęliśmy PIERWSZE MIEJSCE w konkursie i wygraliśmy teleskop astronomiczny firmy Celestron, który powstała specjalnie na okazję Międzynarodowego Roku Astronomii i był wielką atrakcją roku 2009. Sponsorem nagrody była firma Planeta Oczu z Zielonej Góry.
Po więcej szczegółów zapraszamy wkrótce na stronę organizatorów, gdzie najdzie się cała galeria prezentacji z piątkowego spotkania. Będzie tam tez dostępne pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników konkursu, którzy zjechali się do Zielonej Góry.
Prezentacja Wszystkich projektów na konkursie:
Prace konkursowe:
Plansza Dydaktyczna ORION
Mapa zasięgu gwiazdowego w Żaganiu
Light pollution - prezentacja multimedialna
Dzień w nocy - oświetlenie miast - artykuł popularyzujący wiedzą o LP
Parki Ciemnego Nieba - artykuł popularyzujący wiedzę o ochronie ciemnego nieba
Prezentacja projektu na konkursie
Przeczytaj więcej: