Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 02:57:41

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Odkryjmy Tajemnice Wszechświata - roztrzygnięty

Astronomia konkursykonkurs, astronomiczny Konkurs Astronomiczny 2012r.W dniu 13 kwietnia 2012 roku w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze odbyło się rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. „Odkryjmy tajemnice wszechświata”. Konkurs był realizowany metodą projektu i trwał przez okres marca i pierwszą dekadę kwietnia.


W konkursie uczestniczyły szkoły z całego województwa lubuskiego. Głównie były to szkoły średnie. Tylko w ich programie kształcenia znajdują się elementy astronomii i być może inni nie podjęli się tego niełatwego zadania. Sekcja Astronomiczna w swoim składzie zawiera głównie uczniów szkół gimnazjalnych a tym samym staliśmy się chyba jedynymi uczestnikami na tym poziomie wieku młodzieży. Przyszło nam się zmierzyć z licealistami klas maturalnych.

W prezentacjach prac uczestniczyło ponad 60 osób w tym troje z naszej Sekcji Astronomicznej. Komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Janusz Gil, prof. dr hab. Andrzej Maciejewski, prof. dr hab. George I. Melikidze, mgr inż. Leszek Jastrubczak, mgr Sylwia Hajdasz – koordynator konkursu, mgr Izabela Sadurska – konsultant do spraw konkursu, mgr Sławomir Tomczuk – konsultant do spraw konkursu, skrupulatnie i wymagająco oceniła wszystkie prace uczestników. Jak wspomniał prof. Janusz Gil, w podsumowaniu konkursu, poziom konkursu wyraźnie się podnosi z roku na rok, a liczba uczestników znacząco wzrasta. Co najważniejsze, w konkursie bierze udział młodzież z lokalizacji gdzie mają powstać do następnego roku obserwatoria astronomiczne, a to świadczy o tym, że miejsca te są jak najbardziej trafione, i że w tym miastach już intensywnie rozwija się zainteresowanie astronomią i naukami ścisłymi.

W ramach rozstrzygnięcia konkursu zaprezentowano szeroki wachlarz prac. Były modele, prezentacje prace plastyczne i kulinarne. Sporą liczbę stanowiły prezentacje multimedialne o różnym charakterze. Wszystkie wykonane bardzo profesjonalnie i zastosowaniem najróżniejszych technik. W takim morzu pokazu prezentacji trzeba zrobić coś naprawdę dobrego by było to zauważalne. A Jury było surowe. Wyłapywało wszystkie nieścisłości i pomyłki językowe, które mogły wynikać z niewiedzy bądź z roztargnienia. Trama bowiem była ogromna. A oko i ucho profesjonalistów nieubłaganie śledziło poczynania uczestników.

Dodatkową atrakcją konkurs był Quiz Astronomiczny. Trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu astronomii. Warto tu wspomnieć, że nikt nie spodziewał się, że z Żagania przyjadą na konkurs gimnazjaliści i startujący w quizie Bartek, swoim wzrostem i wiedza niczym nie ustępował licealistom i maturzystom. Dopiero na koniec organizator zorientował się, że powinien on odpowiadać na pytania z kategorii dla gimnazjów. Zajął on jednak drugie miejsce i wygrał plecak z gadżetami o Europie. Bardzo przydatne przed wakacjami na astronomiczne wypady terenowe.

W ramach konkursu przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy projekt „Nasze Niebo Wspólne Dobro”. Projekt obejmował cały cykl działań od badań astronomicznych po popularyzację wiedzy z zakresu zanieczyszczenia nieba nocnego sztucznym światłem. Badaniami astronomicznymi objęliśmy rejon nieba nad Żaganiem w ramach projektu Globe at Night, w którym uczestniczymy każdego roku, lecz tym razem trwa on od stycznia do kwietnia i pozwala na prowadzenie badań porównawczych. Jest to projekt ogólnoświatowy, ale dla nas ma on niezwykły wymiar. W Żaganiu bowiem działa liczna grupa miłośników astronomii a w niedalekiej przyszłości ma powstać obserwatorium astronomiczne. Tym samym jakość nieba ma dla nas niebagatelne znaczenie.



Prezentacja projektu Nasze Niebo Wspólne Dobro


Członkowie sekcji wykonali badania nieba w oparciu o przygotowany standard oceny LP. przygotowane przez zawodowców narzędzie badawcze doskonale sprawdziło się w naszych rękach. Do tego powstał cały cykl materiałów edukujących o oddziaływaniu czynników Light Pollution na życie ludzi i środowisko naturalne. Wiedza członków sekcji wzbogaciła się o znajomość wskaźnika jasności gwiazd, jego praktyczne wyznaczanie, oraz podstawy matematyczne i fizyczne towarzyszące tej metodzie opisu właściwości obiektów niebieskich. Do celów praktycznych powstała plansza pozwalająca przygotować zespoły do prowadzenia badań nieba w ramach Globe at Night oraz do prezentowania skutków zanieczyszczenia nieba światłem iluminacji miasta na widoczność gwiazd na nocnym niebie.

Dzięki naszej pracy i prezentacji projektu zajęliśmy PIERWSZE MIEJSCE w konkursie i wygraliśmy teleskop astronomiczny firmy Celestron, który powstała specjalnie na okazję Międzynarodowego Roku Astronomii i był wielką atrakcją roku 2009. Sponsorem nagrody była firma Planeta Oczu z Zielonej Góry.

Po więcej szczegółów zapraszamy wkrótce na stronę organizatorów, gdzie najdzie się cała galeria prezentacji z piątkowego spotkania. Będzie tam tez dostępne pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników konkursu, którzy zjechali się do Zielonej Góry.

Prezentacja Wszystkich projektów na konkursie:



Prace konkursowe:

Plansza Dydaktyczna ORION
Mapa zasięgu gwiazdowego w Żaganiu
Light pollution - prezentacja multimedialna
Dzień w nocy - oświetlenie miast - artykuł popularyzujący wiedzą o LP
Parki Ciemnego Nieba - artykuł popularyzujący wiedzę o ochronie ciemnego nieba
Prezentacja projektu na konkursie




Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,503,708 unikalne wizyty