Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 07-12-2024 06:13:28

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Google Earth - nowa funkcja

Google ciągle nas zadziwia. Jest dostępna usługa http://www.google.com/sky/ dająca szerokie możliwości nie tylko dla amatorów astronomii ale również dla zawodowców. Dzięki niej można uzyskać informacje o bieżących zjawiskach na niebie (funkcja „Aktualne zjawisko kosmologiczne”). Można również uzyskać dostęp do zdjęć z satelitów danego obserwatorium, sporządzanych przy użyciu fal o różnej długości, w tym obrazów rentgenowskich, w podczerwieni, ultrafiolecie, a także mikrofalowej mapy nieba (funkcja „Wybrane obserwatoria”). Całość dopełnia opcja „Mapy historyczne”, gdzie znalazły się mapy sporządzone poczynając od 1792r. Ze strony tej jest dostęp do map Księzyca i Marsa.
Ale na tym nie koniec bo możemy sięgnąć po kolejna edycję programu Google Earth a w niej funkcja niebo pozwoli na kolejne przygody z astronomią.

Zaćmienia w Polsce

Oto kilka informacji na temat zaćmień Słońca widocznych w Polsce w kolejnych latach.

Aktualizacja bazy rpm

Bookmark and Share

URPMI dla początkujących

Czym jest to magiczne urpmi, o którym każdy użytkownik 'Mandarynki' wspomina?
Urpmi jest to system zarządzania pakietami stworzony na potrzeby dystrybucji linuksa Mandrake Linux (przemianowanej później na Mandrakelinux, a obecnie Mandriva), a stworzony przez firmę MandrakeSoft. System urpmi wykorzystuje pakiety RPM (Red Hat Package Manager).

PIĘKNO WSZECHŚWIATA - Brian Greene: 'Ukryte Wymiary'

Dzięki szczególnej i ogólnej teorii względności Einsteinowi udało się rozwikłać dwie zasadnicze sprzeczności naukowe ostatniego stulecia. Kiedy dostrzegł owe problemy, nie przypuszczał, że ich usunięcie zrewolucjonizuje nasze poglądy na przestrzeń i czas. Teoria strun rozwiązuje trzecią z wielkich zagadek ostatniego stulecia. Wymaga jednak, abyśmy poddali nasze wyobrażenia o przestrzeni i czasie tak radykalnej zmianie, że nawet Einsteinowi wydałaby się ona niezwykła. Teoria strun wstrząsa podstawami współczesnej fizyki. Zdecydowanie i przekonująco odrzuca nawet powszechnie przyjętą liczbę wymiarów Wszechświata - wartość uznawaną dotąd za niepodważalną.

PIĘKNO WSZECHWŚWIATA

Piękno Wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej. Autor: Brian Greene
ISBN: 83-7469-256-1
Data wydania: 08.11.2006
Format: 163mm x 235mm
Liczba stron: 336
Oprawa: miękka
Cena detaliczna: 34,00 zł

WSZECHŚWIAT HAWKINGA - Michał Heller

Parowanie czarnych dziur

Stephen W. Hawking jest bardzo ważną postacią w kwantowej kosmologii. Jego naukowa kariera dobrze go do tego przygotowała. Od początku błyskotliwy umysł Stephena łączył głęboką znajomość metod matematycznych z pasją fizyka. Potrafił szybko opanować wyrafinowane działy nowoczesnej matematyki, ale przede wszystkim chciał wiedzieć, jaki ten świat jest naprawdę. I interesowały go zawsze problemy najważniejsze.

STRUKTURA KOSMOSU

Struktura kosmosu. Przestrzeń, czas i struktura rzeczywistości. Autor: Brian Greene
ISBN: 83-7469-191-3
Data wydania: 24.11.2005
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 552
Seria: Na ścieżkach nauki
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas
Cena detaliczna: 44,00 zł

Fotografia cz. 4 - Błony barwne negatywowe

Na naszym rynku typowymi negatywowymi błonami barwnymi są błony ORWOCOLOR produkcji firmy ORWO z NRD. Są to materiały wielowarstwowe, bazujące na subtraktywnej syntezie barw. Spotykamy trzy rodzaje tych błon: NC-19, NC-21 i NC-3. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.

Fotografia cz.3 - Dwa rodzaje fotografii barwnej

Istnieją dwa rodzaje (a może należałoby mówić o dwu systemach)fotografii barwnej. W pierwszym z nich stosuje się materiały negatywowe. Po ich naświetleniu i wywołaniu uzyskuje się barwne obrazy negatywowe fotografowanych przedmiotów. Z tych negatywów w drodze kopiowania otrzymuje się pozytywy, które powinny pod względem jasności i barwy odpowiadać fotografowanemu przedmiotowi. W drugim systemie do zdjęć używa się odwracalnych materiałów barwnych.

Fotografia cz. 2 - Jak powstaje obraz barwny

Fotograficzne materiały barwne, jakie spotykamy na naszym rynku w sklepach fotooptycznych, jak ORWOCOLOR czy ORWOCHROM,są to materiały wielowarstwowe, bazujące na subtraktywnej syntezie barw. Synteza subtraktywna barw jest to wytwarzanie wrażenia barwy przez przepuszczanie światła białego przez jeden lub kilka filtrów świetlnych, z których każdy pochłania selektywnie część widma. Barwa światła przepuszczonego powstaje wskutek odejmo­wania (subtrakcji) części składowych widma od światła białego. Najczęściej stosowane są tu filtry o trzech barwach podstawowych syntezy subtraktywnej: żółty — pochłaniający światło niebieskie, purpurowy — pochłaniający światło zielone i niebieskozielony — pochłaniający światło czerwone.

Fotografia cz 1

Można postawić pytanie: dlaczego w Polsce tak wielu amatorów chce uprawiać fotografię barwną? Dlaczego przedkładają ją ponad fotografię czarno-białą? Najprostszą i niejako automatycznie nasuwającą się odpowiedzią jest stwierdzenie, że obecnie w całym świecie dominuje fotografia barwna, zdjęcia czarno-białe wykonują zaś jedynie nieliczni. Możemy także usłyszeć, że taka jest właśnie światowa moda, a my w Polsce również jej ulegamy. Niektórzy nasi rozmówcy dodadzą jeszcze, że fotografia barwna jest dziś wyrazem postępu i rozwoju, zaś czarno-biała symbolem zacofania technicznego.

RJ-45 prosty i skrosowany

Przez ręce przeszło mi już wiele książek dotyczących sieci i w wielu znalazłem masę błędów dotyczących zagadnień sieciowych. Jednym z nich jest zaprawianie kabli zgodnie ze standardami TIA/EIA 568B i A. Czasami to mnie aż złość bierze, że taką kichę sprzedają a człowiek ją kupił. Ale trudno trzeba to naprawić i tym artykulikiem to robię. Sprawa jest prosta bo w Wikipedii można wiele na ten temat znaleźć. Np. tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/RJ-45, ale mogę się pokusić o kilka zdań własnych.

Naprawa CD-ROM

Twój CD przestał działać? Nie czyta CD-Romów, które do tej pory odczytywał bez problemów? Zastanawiamy się czy nie trzeba w takim przypadku przygotować się na kolejny wydatek. Na wydawanie pieniędzy mamy jeszcze czas. Można spróbować uratować czytnik. To wcale nie jest takie trudne.

Zmiana klucza produktu Windows XP

Masz Windowsa z niewłaściwym kluczem produktu? No to masz problem. tu nie znajdziesz numerów seryjnych, bo to jest kradzież. Ale jeśli kupiłeś licencję na swój Windows, ale nie chcesz instalować wszystkiego od nowa, to możesz zmienić klucz produktu przy pomocy programu firmy MS. Potrzebujesz tylko połączenia z Internetem ponieważ klucz zostanie od razu sprawdzony i zweryfikowany. Jeśli jest na czarnej liście to nie da się go ustawić jako nowego klucza w systemie. Inny powód, dla którego możesz mieć potrzebę zmiany klucza, to instalacja na wielu komputerach (takich samych komputerach). Instalujesz na jednym kompie całość oprogramowania, włącznie z potrzebnymi użytkami. Następnie robisz obraz systemu i przenosisz go na drugi komputer, np. przez sieć. Oczywiście nie można mieć dwóch kompów czy więcej, z takim samym numerem produktu. Dlatego trzeba go zmienić i do tego najlepszy jest program firmy MS – KeyUpdateTool. Znajdziesz go w dziale plików do pobrania.

Teleskop - Ale jaki? cz.3

Rozbudowa własnego teleskopu wynika z ograniczeń z jakimi spotykamy się w czasie prowadzonych obserwacji. Wpadamy wtedy na wiele pomysłów co i jak zmienić, aby pracowało się nam z naszym sprzętem lepiej i wygodniej, a czasami aby wręcz dało się dane obserwacje czy zdjęcia w ogóle wykonać. Wpadamy wtedy na wiele ciekawych rozwiązań i pomysłów. Wystarczy je tylko zrealizować w warsztacie i wcielić w życie.

Teleskop - Ale jaki? cz.2

   W tej części u paralaktycznego. Istota tej konstrukcji polega na minimalnych kosztach połączonych z prostokątna spokojnie wykonać w domowym warsztacie. Jedynym wymaganiem jest elementarna umiejętność posługiwania się narzędziami, których im więcej w naszym warsztaciku, tym lepiej.

Telesko - ale jaki? cz.1

Sposobów na teleskop dla amatora jest tyle, ilu samych amatorów astronomii. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nas dochodzi do niego swoją drogą. Droga ta jest czasami niesamowicie długa i nie każdemu starcza na nią sił by dotrwać. Jeśli komuś wydaje się, że dzisiaj nie ma nic prostszego jak wejść do sklepu i kupić, to jest w wielkim błędzie. Nie chodzi tu już nawet o pieniądze, ale o oczekiwania. Za takie pieniądze jakie trzeba zapłacić za jakikolwiek sprzęt, samemu można zrobić kilka razy lepszy. Uważam jednak, że myślenie można odwrócić w drugą stronę. Zrobić za możliwie najmniejsze pieniądze wystarczająco dobry sprzęt. Trzeba tylko określić to 'wystarczająco'. Dla mnie to możliwość obserwacji plam na Słońcu, kraterów na Księżycu, faz Wenus, księżyców Jowisza, w miarę punktowych obrazów gwiazd oraz możliwość jego rozbudowy (kamera internatowa, telekonwerter, filtry).

Johannes Kepler

KEPLER Johannes (1571-1630)
Autorem słów użytych jako motto niniejszego artykułu jest Johannes Kepler. Wyryto je na nagrobku wielkiego uczonego, który 350 lat temu zmarł w Regensburgu (Ratyzbonie) i pochowany został na tamtejszym cmentarzu protestanckim. Niestety, były to czasy wojny trzydziestoletniej i w roku 1634 nagrobek niszczą wojska szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa. Do naszych czasów nie pozostało z niego najmniejszego śladu i dziś nawet nie wiadomo, gdzie dokładnie spoczywają doczesne szczątki kontynuatora dzieła Mikołaja Kopernika.
31,575,984 unikalne wizyty