Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 06:23:17

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Polscy uczniowie ze Szczecina odkryli asteriodę

Nowe polskie odkrycie - nieznaną dotąd asteroidę z Pasa Głównego znaleźli uczniowie szczecińskiego liceum biorący udział w międzynarodowej kampanii poszukiwania planetoid organizowanej przez NASA i Astronomical Research Institute.

Badanie czystości nieba

Czy można zbadać czystość nieba? Okazuje się, że tak. należy wziąć tylko udział w odpowiednim programie badawczym. Badanie nie jest trudne i polega na zliczeniu gwiazd widocznych w konstelacji Łabędzia. Wyniki należy przesłać przez Internet.
Instrukcja po polsku - PDF

Atlas Wszechświata

Internet jest medium, które pozwala na przekazanie różnych informacji astronomicznych. Strona Atlas Wszechświta jest właśnie takim sposobem na pokazanie jaki Wszechświat jest. A jest ogromny. I pokazanie ogromu Wszechświata autor tej strony postawił sobie za najwyższy priorytet. Czy to mu się udało? Trzeba ocenić zaglądając na stronę. Problem jednak polega na czym innym. Bez naszej wyobraźni nic się nie da osiągnąć. Ekran pozostaje ekranem. Ma swój wymiar ograniczony rozmiarami kineskopu i trzeba z tego ograniczenia zdawać sobie sprawę.

Satelita astronomiczny MOST

MOST — co to jest? Mija właśnie 5 lat od umieszczenia na orbicie satelity MOST. Wśród znacznej w tej chwili liczby satelitów astronomicznych jest on z jednej strony raczej zwykły, gdyż wykonuje fotometrię gwiazd w świetle optycznym, lecz z drugiej strony wyjątkowy — bo bardzo mały. Ma on zresztą polskie „koneksje” poprzez autora tych słów (o tym na końcu artykułu), więc warto go opisać, póki jeszcze ciągle działa, jako że zamierzony czas jego pracy dwu lat już dawno minął…

Dzisiaj spacerowaliśmy sobie po Układzie Słonecznym

Bartłomiej Patka - prezentuje Saturna Bartłomiej Patka - prezentuje SaturnaDzisiaj (13.10.2008r.) przeprowadzono pierwszy spacer po Układzie Słonecznym. Gdzie taki znaleźć? Jest w Żaganiu na Moczyniu. Prezentowany wcześniej model układu przeszedł dzisiaj swój chrzest bojowy i sprawdził się w 100%. Nogi wszystkim dały znać, że jest po czym spacerować. A mieszkańcy Moczynia bacznie się przyglądali cóż to uczniowie klasy VI PSP3 w Żaganiu przygotowali i nad czym tak dyskutują. Właśnie zakończony został na zajęciach przyrodniczych moduł z astronomii i wszyscy są zaopatrzeni w niezłą dawkę wiedzy.

Spacerem przez Układ Słoneczny

Zakończył się pierwszy etap prac przy wykonaniu Modelu Układu Słonecznego. Model został stworzony z myślą o pomocy dydaktycznej dla Szkoły nr 3 w Żaganiu. Ale skoro mamy Międzynarodowy Rok Astronomii, to trzeba pójść dalej i całość rozbudować tak by stała się atrakcyjna do zwiedzania nie tylko dla uczniów tej szkoły ale i dla innych zwiedzających.

Galeria Układu Słonecznego

Kosmiczne Filmy w serwisie

W serwisie zamieściliśmy stronę z filmami kosmicznymi - Strona z filmami . Można obejrzeć szereg filmów o tematyce związane z naszym portalem. Film jest nieodzownym elementem edukacji astronomicznej, bo szalenie wpływa na wyobraźnię i pozwala przedstawić astronomom swoje wyobrażenia na poszczególne zagadnienia kosmologiczne. Niektóre problemy, jak np. czarne dziury, trudno jest wyjaśnić słownictwem popularnonaukowym. Film pozwala osiągnąć cele inaczej trudne do zrealizowania czy tylko przedstawienia ogółowi społeczeństwa. Dzisiejsza technologia filmowa i animacyjna pozwala osiągnąć efekty, które jeszcze nie tak dawno były niemożliwe do wykonania. To jak w filmie z efektami specjalnymi.

Astronomiczny Kalendzarz na 2009

Pan Jacek Pala realizuje wspaniały projekt Astronomicznego Kalendarza. Szczegóły na jego stronie pod adresem  pozwalają się przekonać, ze wkłada w to wiele pasji. Zdjęcia do kalendarza pochodzą od miłośników astronomii parających się astrofotografią. Już poczyniłem starania, by kalendarz dotarł również do naszego miasta i do rąk naszych miłośników.

Spotkanie Koordynatorów

Z inicjatywy Pani Katarzyny Semeniuk z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych, planowana jest na połowę października konferencja koordynatorów obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii (w skrócie MRA). Dla wyjaśnienia, koordynatorzy zostają powołani przez szkoły i instytucje chcące wziąć udział w ww. obchodach, a planujące przedsięwzięcia nie tylko dla siebie, ale dla innych szkół i instytucji oraz dla mieszkańców miasta i okolic. Na spotkaniu tym planowana jest tzw. burza mózgów, mająca na celu utworzenie harmonogramu imprez realizowanych przez organizatorów obchodów.

Jakie będą skutki zderzenia z planetoidą? Zobacz sam.

Jest już dostępna sieciowa wersja programu do oceny skutków uderzenia obiektów kosmicznych w Ziemię.Dzięki aplikacji 'Impact Calculator'  możliwe jest przewidywanie skutków ewentualnego zderzenia asteroidy lub innego obiektu pochodzenia kosmicznego z Ziemią. Narzędzie pozwala między innymi wyznaczyć rozmiar krateru czy określić wielkość zniszczeń powstałych po uderzeniu, a wszystkie uzyskane przez aplikację wyniki przedstawiane są w formie graficznej, dzięki prostemu, intuicyjnemu interfejsowi. 

Odkryj Wszechświat dla siebie

Realizacja celów Międzynarodowego Roku Astronomii zależy od aktywności wszystkich środowisk lokalnych. To od inicjatyw szkół, instytucji państwowych i pojedynczych obywateli zależy, czy obchody osiągną sukces, czy też staną się przebrzmiałym gadżetem. Podejmowanie inicjatyw wskazuje na to, że nauka nie jest nam obca, że chcemy zmienić stosunek ludzi z naszego otoczenia do wiedzy i do naszego domu.

Papieskie Obserwatorium Astronomiczne

Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne (łac. Specula Vaticana, ang. Vatican Observatory, wł. Specola Vaticana) ma bogatą tradycję naukową. W 1576 papież Grzegorz XIII polecił budowę wieży (73 m) przeznaczonej m.in. do obserwacji astronomicznych. Stojąca do dziś Wieża Wiatrów nazywana jest także Wieżą Gregoriańską lub Obserwatorium Gregoriańskim. Na podstawie obserwacji znajdującej się tam meridiany[1] papież zadecydował o reformie kalendarza. W roku 1703 papież Klemens XI przeznaczył Wieżę Wiatrów do obserwacji sejsmologicznych. Nazwa Specula Vaticana pojawiła się w roku 1784 na drzwiach biblioteki za sprawą kard. Zelada. Pod koniec XVIII w. Obserwatorium, nazywane Specola Pontificia Vaticana, stało się też centrum badań meteorologicznych.

Kalendarz astronomiczny na październik 2009r.

Oto kolejna garść informacji o wydarzeniach na gwiaździstym niebie.

Słońce
Dni są coraz krótsze, co widać po momentach wschodu i zachodu Słońca. W Warszawie 1 października Słońce wschodzi o 4h37m, zachodzi o 16h13m, a 31 października wschodzi o 5h30m, zachodzi o 15h08m.

W październiku Słońce wstępuje w znak Skorpiona.

Kalendarz astronomiczny na wrzesień 2008r.

W roku 2008 wystąpią dwa zaćmienia Słońca: obrączkowe, widoczne 7 lutego z południowych obszarów podbiegunowych Ziemi, oraz całkowite, widoczne 1 sierpnia w Azji. Drugie z wymienionych zaćmień widoczne będzie w Polsce jako częściowe. Dojdzie także do dwóch zaćmień Księżyca: całkowitego 21 lutego i częściowego 16 sierpnia. Obydwa te zaćmienia będzie można obserwować w Polsce.
W 2008 roku kilkakrotnie dojdzie do zakryć gromady otwartej Plejady przez Księżyc. Z Polski można będzie te zjawiska obserwować w dniach: 12 marca, 23 sierpnia, 20 września oraz 12 listopada. Można będzie także obserwować zakrycia planet przez Księżyc: 10 maja zakrycie Marsa i 1 grudnia zakrycie Wenus.
W 2008 roku do Słońca zbliży się 40 znanych komet, z których dwie będzie można być może obserwować nawet przez większe lornetki.

Wolszczan agentem i co z tego wynika?

Jeden z najwybitniejszych żyjących polskich astronomów, prof. Aleksander Wolszczan, był przez wiele lat zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL o pseudonimie „Lange”.
Pisze o tym „Gazeta Polska”. TW „Lange”, wówczas asystenta w Zakładzie Radioastronomii Instytutu Astronomii UMK w Toruniu, pozyskano na początku 1973 r., przed jego wyjazdem na roczne stypendium w Bonn, do sprawy obiektowej krypt. „Baza”. Współpraca nigdy nie została rozwiązana, lecz jedynie zawieszona w roku 1988.

Przygotowania w Żaganiu

Międzynarodowy Rok Astronomii (M.R.A.)dotarł również do naszego miasta. Żagań jest miastem szczególnym w naszym regionie pod tym względem. Powód zasadniczy to nasze dziedzictwo w postaci obecności Jana Keplera. Jak pisałem w jednym z wczesnych artykułów, mieszkał i pracował on w naszym mieście przez dwa lata (ostatnie dwa lata) swego życia. Dlatego ze zdwojonym zapałem przystąpiłem do przygotowań do obchodów MRA.

Rok Astronomii w Polsce - Konferencja

W sobotę, 20 września 2008 roku w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN odbędzie się druga już konferencja poświęcona przygotowaniom do obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w Polsce. Spotkanie odbędzie się w ramach XV Seminarium dla nauczycieli fizyki "Astronomia w szkołach ponadpodstawowych".

Data juliańska

Kolejny zestaw skryptów. Tym razem dotyczący obliczania daty juliańskiej i fazy Księżyca. Rachuba ciągła dni jest w astronomii niezbędna do prowadzenia wszelkich obliczeń. Jak można przeczytać w Encyklopedii, jest to liczba (w najprostszym ujęciu). Każdej liczbie odpowiada konkretny dzień w kalendarzu gregoriańskim. Ale operacje na datach w tym drugim są kłopotliwe z punktu widzenia matematycznego. Przetwarzanie numeryczne tez nastręcza wiele trudności i wymaga dodatkowego oprogramowania. Data juliańska jest prosta w obsłudze. Ułamek po przecinku oznacza ułamek dnia. Więc nie ma żadnego problemu z godzinami, minutami i sekundami. Operuje się po prostu na ułamkach dziesiętnych i po problemie.

Współrzędne Słońca

Poniżej przedstawiam skrypt do obliczania współrzędnych Słońca. Skrypt dla wygody jego obsługi uruchamiany jest w odrębnym oknie. W skrypcie znajduje się instrukcja oznaczeń, więc nawet laik poradzi sobie z odczytaniem danych. Skrypt można oczywiście rozpowszechniać dowolnie, implementować do swoich stron i przekazywać innym na zasadach licencji GPL. Życzę miłej zabawy.


Kodowanie znaków wg RFC

Czasami potrzebujemy użyć określonego kodowania - np. programując strone lub piszą skrypty dla WWW. Skąd wziąć wtedy informację?Dlatego umieszczam całą liste. W dziale linki dostepny jest też link do właściwej strony w sieci z tymi iinformacjami.

Sewer dla Ciebie!

Jak wybrać serwer dla swojej strony WWW? W zasadzie sprawa może wydawać się prosta, ale gdy zaczynamy szuka to brakuje nam ofert na rynku. Są albo drogie albo nie takie. Dlatego przygotowałem zestaw ofert do przeglądania i wyboru. Niektóre są darmowe, a za inne trzeba płacić.

Kilka słów o teleskopie

Każdy amator astronomii marzy o własnym teleskopie astronomicznym do obserwacji nieba. Kiedy ja byłem jeszcze bardzo młodym człowiekiem, to w zasadzie można było tylko samodzielnie zbudować taki sprzęt. Ponieważ jego kupno przekraczało możliwości przeciętnego człowieka. Dzisiaj zakup samych materiałów do budowy teleskopu przekracza cenę zakupu gotowego urządzenia. Dlatego osobiście zalecam takie majsterkowanie tylko niesamowitym zapaleńcom lub w celach dydaktycznych. Bo faktycznie ilość wiedzy jaką się zdobywa w czasie takiego budowanie jest ogromna.
Ale do rzeczy. Proponuję na początek zapoznać się z budową i parametrami dwóch teleskopów dla amatorów. Jeden to reflektor, czyli teleskop zwierciadlany, a drugi to refraktor czyli teleskop soczewkowy.

Widoczność ISS w lipcu 2008r.

Oto połozenia stacji orbitalnej ISS na niebie dla miejscowości Zielona Góra. Daje bardzo dobre wyniki dla obserwacji z pobliskich miast.

Obrazek nalezy kliknąć by został otwarty w powiększonym oknie.



Godziny odpowaidają czasowi letniemu. Wyjdź na dwór i spoglądaj w niebo przelot jak widać w tabeli nie trwa długo, ale jest dośc widowiskowy - stacja jest bardzo jasna (ale nie zawsze). Podane jasności dają orientację obeznanym w tym co zobaczą.

Niebo za oknem 21-07-2008r.

Co widac za oknem?

Niebo za oknem 18-07-2008r.



Wszystko co można zobaczyć o 22.00





Kierunek PD

Kalendarium na sierpień 2008r.


Promieniują słynne Perseidy (PER), rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, o najbardziej regularnej corocznej aktywności. Model struktury strumienia przewiduje w tym roku wystąpienie głównego maksimum 12 sierpnia w godzinach 11:30-14:00. W tym okresie radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Perseusza i ma współrzędne: alfa = 3h09m, delta = +59°. Tegorocznym obserwacjom Perseidów w drugiej połowie nocy nie będzie przeszkadzał Księżyc po pierwszej kwadrze.

Współrzędne geograficzne polskich miast

Czasami potrzebujemy współrzędnych naszej miejscowości lub bliskiej nam by dokonać wstępnej kalibracji przyrządów lub naszego programu komputerowego (np.. Stelarium) by wiedzieć jak będzie wyglądać nasze niebo. Te dane pomogą nam to zrobić. Ich dokładność jest wystarczająca do takich celów.
Dla Żagania wynoszą one:
długość:    15°19'E      szerokość:   51°37'N

Serwis fotograficzny

Czasami nasz aparat odmawia posłuszeństwa. Po prostu wymaga wizyty w serwisie. Ale gdzie znaleźć serwis aparatów i do tego dobry serwis? Podaję więc adres:
ul. Okulickiego 39 (koło kawiarni Roksana)
Zielona Góra
Naprawie można tam poddać w zasadzie każdy aparat fotograficzny. Od klasyka manualnego po cyfrowy automat. Serwis działa szybko i solidnie.

Kalendarium na czerwiec 2008r.

Promieniują meteory z roju czerwcowych Bootydów (JBO). Rój ten obserwowany był w 1916 r., następnie być może w 1921 i 1927 r., po czym zaniknął. Dużym zaskoczeniem było ponowne pojawienie się czerwcowych Bootydów w 1998 r. i to od razu jako aktywnego roju — tzw. zenitalna liczba godzinna (ZHR) przez ponad pół doby wynosiła wtedy od 50 do ponad 100! Macierzysta kometa roju, 7P/Pons-Winnecke przechodziła przez peryhelium w styczniu 1996 i ponownie w maju 2002.

Google Earth - nowa funkcja

Google ciągle nas zadziwia. Jest dostępna usługa http://www.google.com/sky/ dająca szerokie możliwości nie tylko dla amatorów astronomii ale również dla zawodowców. Dzięki niej można uzyskać informacje o bieżących zjawiskach na niebie (funkcja „Aktualne zjawisko kosmologiczne”). Można również uzyskać dostęp do zdjęć z satelitów danego obserwatorium, sporządzanych przy użyciu fal o różnej długości, w tym obrazów rentgenowskich, w podczerwieni, ultrafiolecie, a także mikrofalowej mapy nieba (funkcja „Wybrane obserwatoria”). Całość dopełnia opcja „Mapy historyczne”, gdzie znalazły się mapy sporządzone poczynając od 1792r. Ze strony tej jest dostęp do map Księzyca i Marsa.
Ale na tym nie koniec bo możemy sięgnąć po kolejna edycję programu Google Earth a w niej funkcja niebo pozwoli na kolejne przygody z astronomią.

Zaćmienia w Polsce

Oto kilka informacji na temat zaćmień Słońca widocznych w Polsce w kolejnych latach.

Aktualizacja bazy rpm

Bookmark and Share

URPMI dla początkujących

Czym jest to magiczne urpmi, o którym każdy użytkownik 'Mandarynki' wspomina?
Urpmi jest to system zarządzania pakietami stworzony na potrzeby dystrybucji linuksa Mandrake Linux (przemianowanej później na Mandrakelinux, a obecnie Mandriva), a stworzony przez firmę MandrakeSoft. System urpmi wykorzystuje pakiety RPM (Red Hat Package Manager).
30,130,910 unikalne wizyty